חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מהם כפתורים באוזניים ואיך ניתן לטפל?

בפוסט זה בבלוג, אנו מתעמקים בתופעה יוצאת דופן אך עם זאת נפוצה המכונה 'כפתורים באוזניים'. מונח זה משמש לתיאור תחושת חסימה או לחץ באוזניים, לעיתים מלווה באי נוחות או אפילו בכאב. נחקור מה גורם לתסמינים הללו, את ההשלכות הבריאותיות הפוטנציאליות וכיצד ניתן לטפל בהם ביעילות. אנו שואפים לספק לקוראים מידע מקיף ואמין כדי להבין ולנהל מצב זה טוב יותר.

מה זה בעצם 'כפתורים באוזניים'?

'כפתורים באוזניים' הוא מונח המשמש לתיאור מצב המכונה דלקת אוזן חיצונית, המכונה בדרך כלל אוזן שחיין. מצב זה מתרחש כאשר תעלת האוזן הופכת דלקתית ונדבקת, מה שגורם לאי נוחות וכאב. השם 'כפתורים באוזניים' נגזר מהתחושה שיש משהו שקוע עמוק בתוך האוזן, ויוצר תחושת לחץ ומלאות.

מצב זה יכול להשפיע על אנשים מכל הגילאים, אך הוא נפוץ יותר בילדים ובפרטים העוסקים לעתים קרובות בפעילויות הקשורות למים כגון שחייה או צלילה. הדלקת והזיהום מתרחשים בדרך כלל כאשר מים נלכדים בתעלת האוזן, מה שמספק סביבה לחה לחיידקים או פטריות לשגשג. זה יכול להיגרם גם על ידי ניקוי מוגזם או שריטה של תעלת האוזן, מה שעלול לפגוע בשכבת ההגנה של העור באוזן, ולהשאיר אותה פגיעה לזיהום.

התסמינים של 'כפתורים באוזניים' כוללים לרוב כאב או אי נוחות באוזן, גירוד, אדמומיות, נפיחות ותחושת מלאות או חסימה. במקרים מסוימים, תיתכן הפרשה מהאוזן, שיכולה לנוע בין נוזל שקוף למוגלה. חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתה חווה תסמינים אלה, שכן אוזן שחיין לא מטופלת עלולה להוביל לסיבוכים כגון אובדן שמיעה או התפשטות זיהום לרקמות סמוכות.

אדם אוחז באוזן המציג אי נוחות, המסמל 'כפתורים באוזניים'
אדם אוחז באוזן המציג אי נוחות, המסמל 'כפתורים באוזניים'

מה גורם ל'כפתורים' הלא נוחים האלה?

ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום להתפתחות 'כפתורים באוזניים' או אוזן השחיין. הבנת הסיבות הללו יכולה לעזור לאנשים לנקוט באמצעי מניעה ולחפש טיפול מתאים.

 • 1. לחות ומים כלואים:
  אחד הגורמים העיקריים לאוזן השחיין הוא הלחות שנלכדת בתעלת האוזן. זה יכול להתרחש כאשר מים נכנסים לאוזן במהלך פעילויות כמו שחייה, רחצה, או אפילו הזעת יתר. כאשר תעלת האוזן נשארת לחה לתקופה ממושכת, היא יוצרת סביבה אידיאלית עבור חיידקים או פטריות לגדול ולגרום לזיהום.
 • 2. גירוי ונזקים בעור:
  סיבה נפוצה נוספת לאוזן השחיין היא גירוי בעור ונזק בתוך תעלת האוזן. זה יכול לקרות עקב ניקוי מוגזם או גירוד של האוזן, שימוש בחפצים כמו צמר גפן או סיכות שיער, שעלולים לשבש את שכבת ההגנה של העור. כאשר העור נפגע, הוא הופך להיות רגיש יותר למיקרואורגניזמים הגורמים לזיהום.
 • 3. תגובות אלרגיות:
  במקרים מסוימים, אוזן השחיין יכולה להיות מופעלת על ידי תגובה אלרגית. אנשים מסוימים עשויים להיות בעלי רגישות או אלרגיה לחומרים כמו מוצרי שיער, שמפו או טיפות אוזניים. כאשר חומרים אלו באים במגע עם תעלת האוזן, הם עלולים לגרום לדלקת וגירוי, מה שמוביל לאוזן השחיין.

  חשוב לציין כי אוזן השחיין אינה מדבקת ואינה יכולה להתפשט מאדם לאדם. עם זאת, זה נפוץ יותר אצל אנשים החושפים לעתים קרובות את אוזניהם למים או עוסקים בפעילויות שמגבירות את הסיכון ללחות להילכד בתעלת האוזן.

האם 'כפתורים באוזניים' יכולים להוות סיכונים בריאותיים חמורים?

אוזן שחיין, המכונה בדרך כלל "כפתורים באוזניים", בדרך כלל אינה נחשבת למצב בריאותי חמור. עם זאת, אם לא מטופל או אם מתעוררים סיבוכים, זה יכול להוביל לבעיות חמורות יותר.

ראשית, אי הנוחות והכאב הקשורים לאוזן השחיין יכולים להיות חזקים למדי. האוזן הנגועה עלולה להיות אדומה, נפוחה ורכה למגע. זה יכול גם לגרום לגירוד, לתחושת מלאות ולניקוז נוזלים או מוגלה. תסמינים אלו יכולים להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של האדם, לגרום לקשיי שינה, קשיי ריכוז ואף להשפיע על יכולתו לעבוד או לעסוק בפעילויות יומיומיות.

אם הזיהום מתפשט מעבר לתעלת האוזן, זה יכול להוביל לסיבוכים חמורים יותר. לדוגמה, אם הזיהום מגיע לרקמות שמסביב, הוא יכול לגרום לצלוליטיס, זיהום עור שעלול להתפשט במהירות אם לא מטפלים בו באופן מיידי. במקרים מסוימים, אוזן השחיין עלולה לגרום גם לדלקת לימפה, זיהום ונפיחות של בלוטות הלימפה הממוקמות ליד האוזן.

במקרים נדירים, אוזן השחיין עלולה להוביל למצב המכונה דלקת אוזן חיצונית ממאירה. זה מתרחש כאשר הזיהום מתפשט לעצמות ולסחוס של תעלת האוזן, גורם לכאבים עזים, לניקוז אוזניים מתמשך ולנזק פוטנציאלי למבני האוזן. דלקת אוזן חיצונית ממאירה שכיחה יותר אצל אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת, כגון אלו עם סוכרת או HIV/איידס.

אינפוגרפיקה המציגה סיכונים בריאותיים פוטנציאליים הקשורים לחסימת אוזניים ממושכת
אינפוגרפיקה המציגה סיכונים בריאותיים פוטנציאליים הקשורים לחסימת אוזניים ממושכת

כיצד ניתן לטפל ביעילות ב'כפתורים באוזניים'?

קיימות מספר אפשרויות טיפול יעילות לניהול אוזן השחיין ולהקלה על אי הנוחות הקשורה ל'כפתורים באוזניים'. טיפולים אלו מתמקדים בחיסול הזיהום, הפחתת דלקת והשגת כאבים. להלן שלוש גישות טיפול נפוצות:

 • 1. טיפות אוזניים אנטיביוטיות:
  הטיפול העיקרי לאוזן של שחיין הוא טיפות אוזניים אנטיביוטיות. טיפות אלו מכילות תרופות המסייעות להרוג את החיידקים הגורמים לזיהום. חשוב לעקוב אחר המינון שנקבע ומשך הטיפול כדי להבטיח מיגור מוחלט של הזיהום. זה גם חיוני לשמור על האוזן הפגועה יבשה במהלך הטיפול כדי למנוע גירוי נוסף.
 • 2. תרופות לשיכוך כאבים:
  משככי כאבים ללא מרשם, כגון אצטמינופן או איבופרופן, יכולים להועיל בניהול הכאב הקשור לאוזן השחיין. תרופות אלו יכולות להפחית את הדלקת ולספק הקלה זמנית. עם זאת, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני נטילת תרופה כלשהי, במיוחד אם יש לך מצב בריאותי או נוטל תרופות אחרות.
 • 3. טכניקות ייבוש אוזניים:
  שמירה על יבשות האוזניים חיונית למניעת הישנות אוזן השחיין. לאחר שחייה או מקלחת, ייבש בעדינות את האוזניים באמצעות מגבת נקייה או מייבש שיער במצב הנמוך ביותר. הטה את הראש הצידה כדי לאפשר למים להתנקז החוצה. כמו כן, מומלץ להימנע משימוש בצמר גפן או הכנסת חפצים כלשהם לתעלת האוזן, מכיוון שהדבר עלול לגרות עוד יותר את העור ועלול לגרום לנזק.

אפשרויות טיפול עבור 'כפתורים באוזניים':

יחס תיאור עלות יעילות
תרופות אנטיביוטיקה, אנטיהיסטמינים, נוגדי גודש וקורטיקוסטרואידים ₪30-₪100 הקלה לטווח קצר
הסרת שעוות אוזניים שימוש בוואקום או השקיה מלוחים ₪25-₪50 יכול לספק הקלה לטווח ארוך
כירורגיה הליכים כגון מירינגוטומיה וצינורות טימפנוסטומיה ₪200-₪500 יכול לספק הקלה לטווח ארוך
תרופות שאיפת שמנים אתריים, עשבי תיבול ואדים ₪10-₪20 עשוי לספק הקלה זמנית

לסיכום, 'כפתורים באוזניים' אינו תנאי שיש להקל בו ראש. למרות שזה אולי לא מסכן חיים, זה יכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים אם לא מטופל. החדשות הטובות הן שקיימים טיפולים יעילים, החל מתרופות ביתיות פשוטות ועד התערבויות רפואיות. תמיד מומלץ לפנות לייעוץ רפואי אם אתם חווים תסמינים מתמשכים או חמורים. זכרו, הבנת האותות של הגוף שלכם היא הצעד הראשון לקראת בריאות טובה יותר.